You are currently viewing Kiedy warto udać się do psychologa?

Kiedy warto udać się do psychologa?

Nie zapomnę reakcji jednego z raperów, Słonia w jednym z podcastów “Dwa Światy” na kanale CGM. Ralph Kamiński po drugiej stronie mikrofonu skomentował, iż ktoś pracujący w sklepie na pewno mniej potrzebuje terapii niż ktoś, kto pracuje w show-biznesie. Spowodowało to w raperze wybuch złości, który opanował.  Na tyle spokojnie jak tylko potrafił, wytłumaczył, iż ludzie pracujący w sklepie zmagają się z brakiem gotówki pod koniec miesiąca oraz innymi problemami, życia codziennego.

Bardzo zdziwił mnie także komentarz Pani Moniki Jaruzelskiej na kanale Anny Zejdler “Porażka, czyli sukces”. Odradziła chodzenie do psychologa, gdy od razu pojawi się problem. Wyjaśniła, iż jest to informacja dla dziecka, że rodzic sobie nie radzi i potrzebna jest mu osoba trzecia, której może bardziej zaufać. Kompletnie się z tym nie zgodzę. Psycholog jest źródłem informacji dla rodzica i nie zawsze wiąże się to z długotrwałą terapią dziecka. Czasami jedna rozmowa, wskazówka, spojrzenie w lustro i zauważenie “kropki na nosie” wystarczy jako bodziec motywujący do zmiany. To tak jakby powiedzieć Pani Monice, żeby nie czytała za dużo książek, ponieważ będzie to przyczyną ochłodzenia relacji z bliskimi.

Różne perspektywy rozumiane jako puzzle.

Cóż… Gwiazdy lubią wchodzić w rolę ekspertów. Gdybyśmy jednak spojrzeli na ich perspektywę jako szczątki pewnej całości, to każdy z nich udzielił cennej wskazówki. Słoń twierdził, że ludzie znajdujący się w różnych sytuacjach, począwszy od braku pieniędzy na rachunki po trudności w poradzeniu sobie ze sławą, mogliby skorzystać z pomocy psychologa. Ralph uważał, że gwiazdy korzystające ze wsparcia psychologa, poprawiają sobie jakość życia, a Pani Monika Jaruzelska przestrzegała, aby psycholog nie wchodził w rolę rodzica. Jeżeli tak na to spojrzymy, to mogę się zgodzić z każdym z nich.

Wielu rodziców przychodzi do mnie z ogromnym poczuciem bezradności, obawami i zagubieniem w oczach, iż nie wiedzą, co mają robić dalej. Mówią „My już nie wiemy nic! Każdy specjalista mówi coś innego”. Owszem, czasami naprawdę trudno jest postawić odpowiednią diagnozę dziecka i wtedy rodzic załamuje ręce. Każdy specjalista widzi dziecko w innej sytuacji, z innej perspektywy. Wtedy, zamiast stawać po stronie, warto przyjrzeć się całości, zobaczyć coś, czego wcześniej nie widzieliśmy. Szczątkowa informacja nie musi być faktem, tylko spojrzeniem jednego ze specjalistów. Koniec końców, taka trudna droga może być początkiem czegoś nowego, zmianą na korzyść dziecka.

Kiedy więc warto udać się do psychologa?

Kiedy więc warto udać się do psychologa? Zawsze, kiedy stwierdzisz, że potrzebujesz pomocy fachowca, wskazówki bądź motywacji. Pójście do psychologa nie wiąże się od razu z wieloletnią pracą terapeutyczną, łatką na całe życie. Czasami wystarczy jedna wizyta, aby otrzymać cenne wskazówki, uporządkować myśli, a nawet otrzymać potwierdzenie skuteczności swojego działania.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakie są najczęstsze tematy do konsultacji psychologicznej dzieci, zapraszam pod ten link:

https://karolinaszerner.pl/konsultacja-psychologiczna/

Linki ze stronami do programów o których mowa w artykule:

„Porażka czyli sukces” (49:10) https://www.youtube.com/watch?v=nENQfgzo7CA

„Dwa Światy” (25:00) https://www.youtube.com/watch?v=rWskH4YFBOg&t=61s