Terapia zabawą
Zabawa w życiu dziecka pełni bardzo wiele funkcji, które są potrzebne w prawidłowym rozwoju dziecka. Dziecko poprzez zabawę wyraża emocje, poznaje w jaki sposób poradzić sobie z trudnymi emocjami, uczy się prawidłowych postaw. Bardzo ważną funkcją zabawy w terapii psychologicznej jest funkcja projekcyjna. Dziecko może odtwarzać w zabawie trudne doświadczenia, by je zintegrować.
Dziecko lepiej przyswaja informacje podczas zabawy, ponieważ ludzie mają wyjątkowo dobrą pamięć do zdarzeń, z którymi wiążą się silne emocje. Jeżeli więc podczas terapii zabawą wzbudzi się ciekawość to dziecko bierze udział w bardzo ważnym procesie, który zachodzi w głowie, a procesem tym jest zapis informacji w pamięci długotrwałej. W mózgach dzieci występują komórki nerwowe między którymi powinno powstać wiele połączeń w trakcie zabawy, i aby stworzyć te połączenia potrzebują budulca czyli białka. Następnie muszą wystąpić neuroprzekaźniki czyli hormony takie jak adrenalina, noradrenalina, dopamina czy serotonina, które ułatwią komórkom, wytworzyć takie białka. Z kolei, żeby w mózgu dziecka wyprodukować te hormony, trzeba wzbudzić emocje.
Korzyści płynących z zabawy jest wiele. Dzieci I młodzież poprzez spontaniczną aktywność poznają lepiej siebie, uczą się zrozumieć stan umysłu innych osób wcielając się w jakąś postać, rozwijają swoją kreatywność, elastyczność oraz empatię. Na rynku jest mało pomocy terapeutycznych dla młodzieży, dlatego zachęcam do zapoznania się z grą karcianą “Zamknięte Oczy”, które znajdziecie w zakładce “Sklep”.
Zapraszam na terapię.